آجرلعابی چیست؟

آجرلعابی چیست؟

لعاب پوشش رنگی و درخشان و شفاف موجود بر روی آجر است،که زیبایی و درخشندگی به آجر می بخشد. کاربرد لعاب در آجر علاوه بر ایجاد رنگ , جذابیت و زیبایی، سبب افزایش استحکام و دوام آجر می گردد.

لعاب روی آجر انواع مختلفی داشته؛ از جمله براق یا مات، شفاف یا کدر می باشد.

نوع رنگ و لعاب آجر بستگی به نوع فرمول آن و مواد  مورد استفاده وتشکیل دهنده لعاب آن دارد، در نتیجه میتوان گفت که با ترکیب مواد تشکیل دهنده لعاب به میزان های متفاوت، می توانید بر روی آجر, رنگ و لعاب جدیدی را ابداع نمایید. خود ماده لعاب معمولا ماده چسبنده ای نیست، اما تماس آن با آجر سبب نفوذ آن در خاک رس می گردد، و پس از قرار گرفتن داخل کوره و زمانی که در درجه حرارت معینی قرار می گیرد به خوبی بر روی آجر تثبیت می گردد.

 

لعابکاری روی آجر

از موارد مهم لعابکاری آجر اینکه وجود هر گونه ناخاصی و یا آلودگی مثل گرد و غبار در سطح آجر و همچننین وجود نفت در ماده تشکیل دهنده رنگ و لعاب سبب می گردد،لعاب از روی آجر بلند شود،و یا سبب لغزیدن آن بر روی آجر می گردد.

در مواقعی بر روی سطح آجر  ترک و یا سوزن سوزن شدن در رنگ و لعاب استفاده شده دیده میشود ودلیل آن آزاد شدن بیش از حد گاز درون مایع لعاب می باشد.

پس لازم است در هنگام لعابکاری آجرها ؛ گرد و غبار را از سطح آجر پاک کرده و آن را با یک اسفنج کاملا تمیز نمایید.بهتر است  برای این کار از یک دستکش مناسب استفاده نمایید؛ چونکه حتی تماس روغن های بدن با سطح آجر موجب جدا شدن لعاب از سطح آن می گردد.

 

لعاب روی آجر در واقع یک لایه محکم وغیر قابل نفوذ و پوششی شفاف را بر روی آجر ایجاد می کند.

استفاده از لعاب بر روی آجر نه تنها سبب استحکام و زیبایی بیشتر آجر شده بلکه میتواند سبب تغییررنگ در آجر هم گردد .

از لعاب برای ایجاد رنگ وجلا و زیبایی بخشیدن به آجر استفاده می شود. علاوه بر آن به عنوان ماده ای ضد آب نیز کاربرد داشته و سطح آجر ضد آب میشود.

 

لعاب در معماری و نما

در سالهای اخیر برای تزیین آجر از رنگ و لعاب استفاده می شود.

لعابهای به کار رفته در آجرهای استفاده شده در معماری مدرن اغلب قرمز مایل به قهوه ای هستند؛ همچنین استفاده از آجر لعابداربا رنگهای متفاوت نیز در معماری بسیار پرکاربرد است.

لعاب در آجرلعابی دارای طیف وسیعی از رنگ ها می باشد وتنوع رنگ لعاب به دلیل مواد معدنی و ترکیبات معدنی موجود در آن می باشد.

میتوان گفت بیشترین ترکیبات معدنی که از آن ها در ترکیب لعاب برای آجر لعابی استفاده می شود شامل موارد زیر است.

1-اکسید آهن

2-اکسید کبالت

3-اکسید کروم

4-اکسید مس

4-کربنات مس

یکی از مواردی مهم که در رنگ لعاب تأثیر گذار است، اکسیژن می باشد،

که اگر در هنگام پخت لعاب بر روی آجر لعابی در کوره مقدار زیادی اکسیژن وجود داشته باشد موجب ایجاد تغییر در رنگ لعاب می گردد.

مثالا با استفاده از کربنات مس در یک فضای اکسیداسیون ؛ رنگ لعاب آجر فیروزه ای می گردد.این در حالی است که اگر اکسیژن موجود در محیط کوره کم باشد، لعاب ایجاد شده به رنگ قرمز روشن خواهد بود.

 

در زیر به تعدادی از مهم ترین انواع لعاب ها اشاره شده:

لعاب سرب که لعاب براق و شفاف می باشد و به دمای پخت ۸۰۰ درجه سانتی گراد نیاز دارد و در آجر های لعابی مسجدی از آن استفاده می شود.

لعاب قلع یا لعاب سفید مات ؛ که در ایران باستان و هم چنین در سفالگری اسلامی مورد استفاده قرار می گیرد.

لعاب فلدسپات ؛ یکی دیگر از انواع لعاب است که از آن برای تزیین آجرها استفاده می شود و در مناطق مختلف آسیا کاربرد دارد.برای لعابکاری آجر باید آن ها را تحت حرارت و دمای معینی قرار داد و به این ترتیب رنگ و لعاب بسیار زیبایی را بر روی آجر ایجاد کرد.

در هنگام پخت آجرلعابی اگر درجه حرارت بیش از حد زیاد باشد لعابکاری آجر به درستی انجام نمی شود و لعاب آن بیش از حد ذوب می گردد.به همین دلیل برای انجام صحیح مراحل لعابکاری  آجربایستی آن را در محدوده دمایی مناسبی قرار داد تا نتیجه مطلوبی بدست آید.

ارسال دیدگاه