آجر قرمز

آجر قرمز

 از متداول ترین نوع آجرهای نما می باشد که بدلیل وجود خاک رس در اکثر نقاط جهان از آن استفاده میشود. بعضی معادن خاک رنگ قرمز تر و یا رنگ متمایل به سیاه دارد و یا بعضی از معادن دارای خاک های هستند که آجر حاصل از آن رنگ متمایل به پرتقالی تیره دارد. در صورتی که حرارت کوره پخت را بیشتر کنیم رنگ تیره تری هم پیدا می کند؛پس در نتیجه مقاومت و رنگ آجر بستگی به خاک، مواد معدنی آن، نحوه ی پخت و درجه حرارت آن دارد .

آجر نمای قرمز بدلیل وجود اکسید آهن در خاک های مورد استفاده دارای رنگ کاملاً طبیعی می باشد. علاوه بر آن دانه بندی خاص این آجر است که آن را  از آجرهای قرمز رسی معمول متمایز کرده و ترکیب رنگی متفاوتی را در نمای ساختمان بوجود می آورد. همچنین ویژگی خاص آجرهای نما باعث شده است که این نوع آجرها ویژگی منحصر به فرد و قدرتمندی را در زیبایی بخشی به ساختمان ها داشته باشند و توسط افراد زیادی مورد استفاده قرار گیرند. بیشترین کاربرد آجر نمای قرمز، در نمای بیرونی، نماهای داخلی ساختمان ها و همچنین برای ساخت کف ‌فرش می باشد. ترکیب این رنگ آجر با نمونه های روشن تر و تیره تر نیز، جلوه ای زیبا و بی نظیری به نمای ساختمان می بخشد و جزء پر استفاده ترین مصالح ساختمانی می باشد .

 

توجه به این نکته ضروری است که هر چه خاک مورد استفاده در آجرهای قرمز بیشتر آسیاب شود و ذرات موجود در خاک ریزتر و یک دست تر باشد آجر بسیار با کیفیت تر و زیباتری تولید می شود و حتی این نوع آجر آب کمتری نیز جذب می کند. آجر نما قرمز از 90 درصد شن و 10 درصد آهک تولید می شود، تحت حرارت بالا و بخار قرار میگیرد. این روش autoclave نامیده می شود.

همچنین این نوع آجر به دلیل داشتن سوراخ، استحکام دیوار را افزایش می دهد؛ سوراخ های موجود در آجر باعث قفل شدن میلگرد در آجر شده، که خود برای مقاومت در برابر زلزله بسیار حائز اهمیت می باشد.

محاسن آجر قرمز

از آن جا که آجرنمای قرمز، درصد جذب آب بسیار پایینی دارد، سبب شده است تا در زمستان در هنگام یخ‌ بندان دوام بیشتری داشته باشد، و جهت استفاده در مناطق سردسیر مناسب باشد. همچنین آجرنمای قرمز، جهت استفاده در شهرهای بزرگ و آلوده و مناطق شرجی با رطوبت بالا مناسب می‌باشد، چرا که این آجرنما رطوبت و آلودگی را به خود جذب نمی‌کند. خاصیت ضد سایش، مقاومت فشاری و پایداری بسیار بالای آجرنمای قرمز، خود دلیلی شده است تا در سراسر جهان، از جمله ایران، اروپا، آمریکا، چین و کشورهای آسیا میانه از این نوع آجر، جهت استفاده در اماکن عمومی نظیر پیاده‌روها و منازل ویلایی، به صورت نما و کف فرش استفاده نمایند.

وجود قسمت آجری در نمای بیرونی ساختمان موجب شده تا از تابش مستقیم خورشید به خانه جلوگیری شود و هوای داخل معتدل باقی بماند. همچنین دیوار‌های بتنی در دیگر قسمت‌ها که با سلیقه و ظرافت طراحی شده بر زیبایی نمای ساختمان افزوده است.

به طور کلی آجرنمای قرمز دارای ویژگی های زیر می باشد:

مقاومت فشاری بالا

درصد جذب آب بسیار پایین

مقاوم در مقابل هوای سرد و یخ زدگی

مقاوم در برابر جذب آلودگی

زیبا، شاخص و قابل قبول در نمای ساختمان

ضد شوره زدگی

سازگار با محیط زیست

فاقد هرگونه ترک خوردگی

خاصيت ضد سايش بودن (آجر كف فرش)

عدم آسیب به خاک کشاورزی

کاهش چشمگیر آلودگی هوا در هنگام تولید

 

ارسال دیدگاه